Telefon

0 532 153 43 11

21 Şubat 2022 Toplantı

#

RUMELİ KANAAT ÖNDERLERİ 7.’SİNİ GERÇEKLEŞTİRDİĞİ TOPLANTISINDA RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI’NIN GÖLGESİNDE, GEÇMİŞ DÖNEM BAKANLARIMIZDAN, AYNI ZAMANDA RUMELİLİ OLAN SN. CAVİT ÇAĞLAR BEY’İN EVSAHİPLİĞİNDE, İSTANBUL MÖVENPİCK HOTEL’DE ülkemiz ve Rumeli Camiasının geleceği masaya yatırıldı. 

GEÇMİŞ DÖNEM BAKANLARIMIZDAN, AYNI ZAMANDA RUMELİLİ OLAN SN. CAVİT ÇAĞLAR BEY’İN YAŞANMIŞ TECRÜBELERİ İLE BİRLİKTE;

 “RUMELİ KANAAT ÖNDERLERİ FELSEFESİ KAPSAMINDA BALKANLAR’IN GELECEĞİNE YÖNELİK İZLENMESİ VE GELİŞTİRİLMESİ GEREKEN POLİTİKALAR, ALINMASI GEREKEN ROLLER”

Konularında değerlendirmeleri alındı. devlet adamlığı rolü kadar ülkemizin önde gelen iş insanları arasında da olan SN CAVİT ÇAĞLAR, özellikle Rusya/Ukrayna krizi nedeniyle, bu kriz nedeniyle balkanlar ve ülkemizin karşı karşıya kalabileceği  durumlar, almamız gereken tedbirler ve üstlenilmesi gereken roller konusunda, yıllarca bakanlık yapmış birisi olarak, ayrıca rusya ve ülkemiz arasında yaşanan uçak düşürme krizinde aktif rol almış bir iş insanı olarak geçmiş yıllardaki tecrübelerini de aktararak önemli tespitlerde ve önerilerde bulundu.

SN CAVİT ÇAĞLAR KONUŞMASINDA ÖZETLE; 

Rusya gibi bir devletin kadim bir geçmişi olduğunu, çok yönlü değerlendirmeler ve ince hesaplar neticesinde verdiği kararları uygulamada çok katı ve kesin hükümlü olacağı, devlet başkanı Putin’in de tecrübeli bir lider olmakla beraber, ülkemizi temsil eden Sn. Cumhurbaşkanımız ile de iyi dostluk ilişkileri olan birisi. her iki lider ve ülke karşılıklı olarak çok engin bir tarihi geçmişi mevcut. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin de hiç şüphesiz çok kadim bir devlet tecrübesi var ve özellikle Rusya yüzyıllara varan geçmiş tarihi olaylardan ders alarak son olayı başarıyla atlatabileceklerdir. Ülkemiz NATO’nun Amerika’dan sonra ikinci en büyük ordusuna sahip ülkesi, bu nedenle NATO adına bu konuya çekilmek istenecek, bu süreci sağduyulu bir şekilde en az hasarla atlatmamız lazım.sn cumhurbaşkanımız milli ve dik duruşlu bir lider olduğu için ülkemiz menfaatlerinin gerektirdiğini yapmakla tereddüt etmeyeceğine şüphemiz yok. Rusya özellikle uzay ve havacılık teknolojilerinde Dünya’da lider bir ülke ve zengin enerji kaynaklarıyla da güçlü bir devlet. ülkemiz kurucusu büyük lider ve aynı zamanda Rumelili olan MUSTAFA KEMAL ATATÜRK gibi ince bir siyaset uygulayarak Rusya’yı karşımıza alacak kararlardan kaçınmalıyız. Bu olay başta ülkemiz ve balkan coğrafyası olmak üzere tüm dünyayı etkileyecek bir olay şeklinde değerlendirmeleri oldu.

GEÇMİŞ DÖNEM DEVLET BAKANI SAYIN CAVİT ÇAĞLAR KONUŞMASI’NIN DEVAMINDA;

Kanaat önderleri adı altında bir araya gelen bu topluluğun çok değerli olduğunu, konusu ülkemiz menfaatlerinin ve Rumeli camiasının sorunlarının konuşulduğu ve tartışıldığı güzel bir topluluk bu topluluk, bu topluluğun devam etmesi ve uzun soluklu olması lazım.

Sayın çağlar’ın konuşması sonrasında karşılıklı değerlendirmeler yapılmış, geçmiş dönem bakanlarımızdan sayın mehmet müzezzinoğlu da söz alarark özetle;

Anadolu insanı ile balkan insanının ortak geçmişi ve dolayısıyla ortak geleceği var, bu gelecek ortak paydamız hiç şüphesiz.ancak Rumeli insanı her yönüyle çok parçalı, “balkanlı” olma ruhu ile farklılıkları görmeksizin “birlik” ana hedef olmalı. 61 ilde balkan insanının var olduğu, tüm bu camiayı harekete geçirecek aktivitelere ihtiyaç var şeklinde sözlerine devam etti.

Diğer Yazılar

#
#
Rumeli Kanaat Önderleri 23. Toplantısı gerçekleşti!
    Rumeli Kanaat Önderleri 4 Aralık 2023 Pazartesi 23. Toplantısını gerçekleştirdi!
RUMELİ KANAATÖNDERLERİ
    Ödül Verilecek Kişi ve Kuruluşlar:   Mehdi GURRA                                                   : Arnavutluk Prof. Dr. Ferit Duka                             
ETKİNLİK DAVETİ
      RUMELİ KANAATÖNDERLERİ “2023 ULUSLARARASI İNSAN HAKLARI VE KÜLTÜR ÖDÜLLERİ” ETKİNLİĞİ’NE DAVET   Rumeli Kanaat Önderleri Platformu, Cumhuriyetimizin 100. Yılına özel, 10 Ekim 2023’te İstanbul Cemal